pierwsze pięć dni tygodnia

Szanowna Poradnio,
czy wyrażenie pierwsze pięć dni tygodnia jest skonstruowane poprawnie? Z logicznego punktu widzenia wydaje mi się, iż pierwszy może być tylko pierwszy dzień tygodnia, czyli poniedziałek.
Z serdecznymi pozdrowieniami
Justyna Radoń
Jest nawet gorzej: mówiąc pierwsze pięć dni tygodnia, sugerujemy, że będzie drugie pięć, innymi słowy – że tydzień ma co najmniej dziesięć dni. Lepiej już mówić pierwszych pięć dni, co znaczy 'pięć pierwszych dni'. W rzeczywistości jednak oba te wyrażenia są dosyć częste, także w starannych tekstach, a ich interpretacja nie nastręcza trudności, por. „Pierwsze pięć ksiąg Biblii przypisuje się tradycyjnie Mojżeszowi” (Witold Tyloch, Dzieje ksiąg Starego Testamentu), „Gospodarze przez pierwszych pięć minut dominowali na boisku” (Gazeta Krakowska).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski