piksel i Piksel

piksel i Piksel
28.01.2012
28.01.2012
Mam pytanie co do odmiany słowa, a właściwie imienia Piksel. Tak nazywa się mój pies i ja mówię: Piksla, (z) Pikslem, (o) Pikslu itd., a inni prawie zawsze: Piksela, (z) Pikselem, (o) Pikselu itd. Wydaje mi się, że imię powinno się odmieniać tak, jak ja je odmieniam, a takiego zwykłego piksela komputerowego należy odmieniać właśnie z tym e, ale dalej nie jestem pewna. A może to w ogóle bez znaczenia i obie formy są poprawne?
Jeśli chce Pani mieć w swoim psie przyjaciela, to proszę odmieniać Piksela, a jeśli kumpla – to Piksla.
Podobnie jak przyjaciel odmieniają się inne rzeczowniki męskoosobowe na -el, w tym nazwiska (ale z wyjątkiem słabo przyswojonych, por. Havla, Wedla, ale Kinkiela, Ajnenkiela), a także niezbyt liczne rzeczowniki męskie nieosobowe, np. fotel, daniel, spaniel. O wiele więcej takich rzeczowników odmienia się tak jak kumpel, tzn. traci w odmianie e, np. cyrkiel, diesel, kapsel, knedel, kufel, nikiel, rondel, sznycel, wafel. Musi Pani sama zadecydować, do której grupy chciałaby Pani zaliczyć swojego psa. Psu to i tak wszystko jedno, ma ważniejsze sprawy na głowie.
Piksel komputerowy czy telewizyjny zachowuje e w formach odmiany: piksela, piksele, nie piksla, piksle. Wprawdzie niektóre słowniki informują, że słowo to jest odmieniane na dwa sposoby, ale ich redaktorzy kierowali się chyba analogią do innych wyrazów i uwzględnili odmianę, która jest teoretycznie możliwa, ma oparcie w modelach fleksji polskiej, ale nie jest praktykowana.
Czy imię własne można w ogóle odmieniać inaczej niż rzeczownik pospolity? Oczywiście, są znane precedensy, np. nazwisko Gołąb ma dopełniacz Gołąba raczej niż Gołębia, a celownik nazwiska Kot brzmi Kotowi, nie Kotu.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego