piłka i strzał

W ręce bramkarza trafił strzał czy trafiła piłka po strzale? Bardziej logiczna jest oczywiście druga forma, jednak nie wiem, czy pierwsza jest niepoprawna.
Różne rzeczy się dzieją na boisku. Z relacji sportowych utrwalonych w NKJP wynika, że piłka trafia w poprzeczkę (najczęściej!), w słupek, w boczną siatkę, w czyjąś rękę (po czym sędzia dyktuje rzut karny), stosunkowo rzadko w ręce bramkarza. Ze strzałem dzieje się to samo, co z piłką, tyle że analogicznych połączeń wyrazowych jest w korpusie mniej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski