pisownia nazw łacińskich i cyfr

Szanowni Państwo,
nurtują mnie dwie sprawy:
1. Skoro nazwy administracyjne, także historyczne, np. marchia brandenburska, powinno się pisać małą literą, czy w przypadku nazwy łacińskiej, np. Terra Transoderana, zasada ta również obowiązuje?
2. Czy podając w tekście wielocyfrowe liczby można poszczególne tysiące oddzielać kropkami, np. 23.456.789, czy jest to niepoprawne?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Agnieszka Tomaszewska
1. W stosunku do nazw obcych stosujemy zwykle pisownię języka oryginału, toteż raczej Terra Transoderana (nie jestem jednak pewny, czy naprawdę trzeba tak pisać po łacinie).
2. Zapisu cyfr nie regulują zasady pisowni, decyduje raczej zwyczaj przyjęty w środowisku matematyków, którzy – o ile się nie mylę – używają odstępów. Nie widzę wszakże przeszkód, by zapisywać z kropkami, ale należałoby pamiętać o dwu rzeczach: po pierwsze, należy taki zapis stosować konsekwentnie w danym tekście lub grupie tekstów, po drugie, używać go tylko w tekstach polskojęzycznych.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski