pisownia nazw towarów

Witam serdecznie. Czy w pisowni nazw własnych dopuszczalna jest dowolność w zapisie wielką literą poszczególnych ich członów. Na przykład, czy w nazwach gam produktów, składających się z dwóch wyrazów, dopuszczalna jest pisownia małą literą drugiego wyrazu: gama kosmetyków „Piękne ręce” czy gama kosmetyków „Piękne Ręce”? To samo pytanie dotyczy zapisu nazw programów w różnego rodzaju sprzęcie domowym (AGD etc.). Czy decydują tu normy, czy wola producenta i jego pomysł?
Pozdrawiam
Przemek
Stanowczo powinny decydować normy, o ile są. Kłopot w tym, że słowniki nie podają, jak pisać nazwy „gam produktów”. Skoro jednak są to nazwy indywidualne, najodpowiedniejsza byłaby pisownia wielkimi literami, która zresztą jest zgodna ze zwyczajem językowym. A czy „dopuszczalna jest pisownia małą literą drugiego wyrazu”? Nie widzę w tym nic złego, przynajmniej do czasu uregulowania tego problemu przez słowniki. Pisownia taka może funkcjonować na prawach pobocznego wariantu.
Zapis nazw programów to inna sprawa. Przejrzałem kilka instrukcji i nie odnalazłem takich określeń programów i funkcji urządzeń elektrycznych, które by miały cechy nazwy własnej, toteż należy je pisać małymi literami. Pisownia, którą stosują producenci, jest bardzo niekonsekwentna, w związku z czym nie radzę się nią sugerować. Poziom językowy instrukcji jest zwykle fatalny, nie słyszałem też, żeby którykolwiek producent zatrudniał specjalistę od redagowania tekstów czy chociaż korekty.
Pozdrawiam
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski