pisownia nazwisk złożonych

Jak się pisze przydomki z nazwiskami, czy przydomek stawia się przed nazwiskiem, czy po nazwisku? Czy są w tej sprawie jakieś sztywne, obowiązujące reguły? Jak widać na przykładzie dwu polskich aktorek, Bachledy-Curuś i Żmudy-Trzebiatowskiej, różnie z tym bywa, ale czy jest to poprawne? A może są jakieś zasady regionalne, na Pomorzu przed, a w Małopolsce po?
Z poważaniem
Władysław Błaszczycha-Piotrowski
(ja tak piszę swój przydomek, ale czy poprawnie?)
Przydomki, tak jak pseudonimy, możemy zapisać w cudzysłowie, również po nazwisku, np. Tadeusz Komorowski „Bór”, i choć może też być Tadeusz Komorowski ps. Bór, podstawową formą zapisu jest jednak Tadeusz Bór-Komorowski. Przydomki i pseudonimy są nazwami nieformalnymi, ale w wyniku częstego użycia mogą trwale związać się z nazwiskiem, jak pokazuje podany przykład.
Chodzi Panu jednak, jak wynika z przykładów, o nazwiska złożone. W takich wypadkach zwykle kolejność jest ustalona, bo nazwiska podlegają rejestracji urzędowej, co wyklucza dowolność, a też stosowanie jakichś szczególnych zasad, np. regionalnych. Na ogół bywa tak, że przydomek lub nazwa herbu występuje przed nazwiskiem, np. Korwin-Mikke, Ostoja-Owsiany, Bachleda-Curuś, Żmuda-Trzebiatowska.
Własne nazwisko zapisuje Pan poprawnie.
Jan Grzenia