pisownia z cząstką nie

Witam serdecznie,

mam mały problem z zapisem rzeczowników połączonych z nie, np. nieludzie, niezapach etc. Czy zapisywać je łącznie, czy z dywizem? Nie-ludzie, nie-zapach, nie-Polak.

Proszę o wyjaśnienie.

Pozdrawiam

Zasady pisowni cząstki nie zajmują znaczą część każdego wykładu ortografii – za dużą, by referować tu całość zagadnienia (po szczegóły proszę zajrzeć np. do Wielkiego słownika ortograficznego PWN). W pytaniu wymieniła Pani tylko przykłady rzeczownikowe, i to jednego rodzaju. W tym zakresie można odpowiedzieć względnie krótko: nie z rzeczownikami piszemy w zasadzie łącznie (np. nieludzie), z wyjątkiem nazw własnych, gdzie stosujemy dywiz (np. nie-Polak). Dywizu można też użyć dla zaznaczenia, że jakąś konstrukcję uważamy za doraźną, ale jest to zwyczaj nie usankcjonowany w zasadach pisowni, więc tylko dla kompetentnych autorów, którzy łamią zasady, aby pokazać, że je dobrze znają. O innych szczegółach dotyczących pisowni nie z rzeczownikami – zob. wymieniony słownik PWN.

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski