platforma a Platforma

Szanowni Państwo!
Od pewnego czasu tygodnik Wprost pisze – używając tylko pierwszego członu nazwy Platforma Obywatelska – słowo platforma małą literą. Wygląda to co najmniej dziwnie, w niektórych kontekstach komicznie. Czy to prawidłowa pisownia i jak postępować w takiej sytuacji? Nazwa partii to przecież nie to samo co choćby nazwa ministerstwa (np. Ministerstwo Rolnictwa, ale w skrócie: ministerstwo, małą literą).
Dziękuję i pozdrawiam,
Konrad Poleski
Czytelne skrócenia od nazwy Platforma Obywatelska to PO albo Platforma. Jeśli dziennikarzom zależy na czytelności tekstów, powinni takie stosować. Zapis małymi literami jest mało fortunny, ponieważ wyraz pospolity platforma nie ma znaczenia związanego ze sferą polityki (jak np. wyraz partia). W związku z tym nie należy w opisanym wypadku stosować skróceń tego typu, co podany w Pana pytaniu przykład z nazwą ministerstwa.
Jednak tego rodzaju pisownię trudno ocenić od strony poprawnościowej, bo zapis taki nie stanowi naruszenia jakiejś zasady pisowni. To raczej zapis nacechowany stylistycznie.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski