platforma internetowa

Dlaczego niektóre strony internetowe są nazywane „platformami”? Jakie znaczenie ma tu „platforma”? Nie mogłem znaleźć w żadnym słowniku, a definicja „dziedzina wspólnego działania” tu nie pasuje. Czy to jakaś kalka z angielskiego?

Wyrażenie platforma internetowa nie jest kalką znaczeniową z języka angielskiego. W angielszczyźnie określenie terminologiczne web platform oznacza zbiór technologii rozwijanych jako otwarte standardy przez World Wide Web Consortium i inne ciała standaryzacyjne. Obejmuje języki komputerowe oraz interfejsy programistyczne aplikacji, w tym HTML, CSS, SVG, MathML, WAI-ARIA, ECMAScript, WebGL, Web Storage, Indexed Database API, Web Components, WebAssembly, WebGPU, Web Workers, WebSocket, Geolocation API itd.

W polszczyźnie zestawienie terminologiczne platforma internetowa oznacza serwis umożliwiający wzajemne interakcje użytkowników internetu, zazwyczaj w celu wymiany bądź sprzedaży usług, treści czy produktów. Wyróżnia się platformy audio-wideo (np. Spotify czy Netflix), platformy oparte na ekonomii współdzielenia (np. BlaBlaCar), platformy dla graczy (np. Steam), platformy o charakterze społecznym (np. Wikipedia).

Wyraz platforma użyty w omawianym tu określeniu terminologicznym odwołuje się wprost do swego przenośnego znaczenia, jakim jest ‘płaszczyzna wspólnego działania’ (por. platforma, z fr. plate-forme, dosł ‘płaski kształt; płaszczyzna’).

Adam Wolański