pleonazmy?

Czy określenie lub nazwa:
- starostwo powiatowe
- żandarmeria wojskowa
są typu „masło maślane”?
Z poważaniem
Sławomir Jakubowski
Nazwa żandarmeria wojskowa istotnie przypomina „masło maślane”, ponieważ żandarmerię definiuje się jako „policję wojskową”. Ponieważ jednak jest to oficjalna nazwa rodzaju wojsk, o jej ewentualnej zmianie mogłyby zdecydować jedynie władze wojskowe.
Inaczej przedstawia się sprawa starostwa powiatowego. Nazwę tę utworzono dla odróżnienia od nazwy starostwo grodzkie.
Grzegorz Dąbkowski, prof., Uniwersytet Warszawski
Słowo żandarmeria ma kilka znaczeń, a tylko w jednym z nich odnosi się do służb wojskowych (zob. Inny słownik języka polskiego PWN). Człon wojskowa może więc być użyteczny.
Mirosław Bańko