płyn chłodzący czy chłodniczy?

Czy płyn chłodzący silnik to płyn chłodzący, czy płyn chłodniczy? Często w różnych instrukcjach obsługi itp. spotyka się to drugie określenie, a w moim odczuciu chłodnicze jest coś związanego z chłodnictwem, a płyn jest chłodzący (bo chłodzi).
Nie tylko w instrukcjach obsługi, ale także w prasie płyn chłodniczy jest równie czesto obecny, co płyn chłodzący. Co więcej, z definicji słownikowych nie wynika, aby słowo chłodniczy nie mogło być odnoszone do płynu. Są oczywiście napoje chłodzące (nie nazywane chłodniczymi) i może to z ich powodu niektóre osoby wolą mówić o płynach chłodniczych niż o chłodzących.
Specjalizacja znaczeń wyrazów pochodnych jest znana z historii, np. słowa poszwa miało kiedyś takie znaczenia jak pochwa, a poślubić takie jak ślubować. Choć więc o przyszłych losach języka nic pewnego powiedzieć się nie da, to można przypuszczać, że dojdzie kiedyś do specjalizacji znaczeniowej słowa chłodniczy i płynów wlewanych np. do chłodnicy już chłodzącymi nazywać nie będziemy.
Mirosław Bańko, PWN