pochylenie się – pochylanie się

Szanowni Państwo!

Co może oznaczać „pochylanie się wnikliwe”?

Z poważaniem — Elwira Dziadoszan

Czasowniki pochylić się – pochylać się oraz utworzone od nich gerundia pochylenie się – pochylanie się nie nazywają tylko określonego ruchu związanego z fizycznym zgięciem się bądź schyleniem, lecz także – w stylu książkowym – oznaczają ‘zajęcie się kimś lub czymś z troską i uwagą’, por. np.

  • Jeśli nie ma tego pochylenia się nad człowiekiem, to cóż pozostaje? Rutynowe działania, cztery ściany i lustro?
  • Kiedy zamiast ganić jej słabość i mówić, żeby wzięła się w garść, tkliwie pochylam się nad jej delikatnością, kruchością [...].
  • Trzeba pochylić się nad kulturą i znaleźć godne miejsce dla Miejskiego Ośrodka Kultury oraz biblioteki.

Nie znamy szerszego kontekstu, w którym pojawiło się przywołane w pytaniu wyrażenie. W znaczeniach omawianych tu wyrazów zawarty jest sens zajmowania się/ zajęcia się kimś lub czymś z należytą troską i uwagą, ale owa troska i uwaga mogą być stopniowalne. Wyrażenia: bardziej wnikliwie pochylenie się nad problemem i szczególnie wnikliwe pochylanie się nad problemami będą oznaczały bardzo uważne, szczególnie dociekliwe zajęcie się określonymi zagadnieniami. Konstrukcji tego typu nie uznamy za pleonastyczne, por. np.

  • Pozwoli to na bardziej wnikliwie pochylenie się nad problemami kobiet w pracy, kobiet samotnie wychowujących dzieci, kobiet łączących karierę zawodową z rodzinną.
  • W związku z powyższym proszę o szczególnie wnikliwe pochylanie się nad sygnalizowanymi przeze mnie problemami i niezwłoczną pomoc mieszkańcom.
Adam Wolański