pod ostrzałem

Czy słowa ostrzał i obstrzał użyte przenośnie (np. być pod ostrzałem opinii, setek oczu, spojrzeń) zawsze konotują znaczenie negatywne typu 'nadmierne, męczące zainteresowanie skupione na kimś'?
Być pod ostrzałem w użyciu przenośnym znaczy najczęściej 'być przedmiotem surowej krytyki'. Rzadsze przykłady w rodzaju być pod ostrzałem uważnych spojrzeń pokazują, że znajdująca się w danej sytuacji osoba musi liczyć się z nieprzychylnym nastawieniem innych ludzi, nawet jeśli nie jest narażona na bezpośrednie niebezpieczeństwo z ich strony.
Mirosław Bańko