podenerwowany

Szanowni Państwo,
jaka jest prawidłowa forma – PODenerowany czy PODDenerwowany? Zauwazyłem zamienność w stosowaniu tego słowa, dość często ta druga wersja jest wypowiadana w mediach przez różne postaci. W słowniku PWN odnalazłem tylko podenerwowany.
Pozdrawiam, Tomasz
Zarówno cząstka pod-, jak i po- wyrażają znaczenie 'trochę', np. podkochiwać się i popiskiwać. Czasowników, w których pod- pełni taką funkcję, jest jednak więcej. Słowo podenerwowany ulega więc działaniu silniejszego liczebnie wzorca i zmienia się w poddenerwowany.
Ta druga postać nie jest jeszcze obecna w słownikach, ale niewykluczone, że z czasem stanie się normą. Taka zmiana zaszła już w czasowniku poirytować, do połowy XX wieku notowanym w słownikach tylko w takiej postaci, a później też w formie podirytować.
Mirosław Bańko, PWN