po(d)łączyć

W haśle „host” internetowej encyklopedii PWN zwróciło moją uwagę wyrażenie „(...) każdy komputer podłączony do Internetu”. Czy wyrażenie „podłączony do Internetu” jest poprawne? Wydaje mi się, że „podłączanie” (z „d”) dotyczy raczej czegoś fizycznego (przewodów, gniazdek, innych urządzeń), w przypadku sieci zaś powinniśmy mówić o „połączeniu”, zatem „komputer podłączony do gniazdka zasilającego”, ale „połączony z Internetem”. Proszę o opinię w tej kwestii.

W języku ogólnym (niespecjalistycznym) czasownik podłączyć nie oznacza tylko ‘podpięcia przewodu jakiegoś urządzenia do gniazdka sieciowego lub do innego urządzenia’, lecz także wyraża ogólny sens ‘przyłączenia czegoś do jakiejś instalacji, jakiegoś medium (jak np. prąd, gaz, woda, telefon, internet)’. W tym drugim znaczeniu nie precyzuje się, czy owo przyłączenie odbywa się za pośrednictwem fizycznego łącza (kabel elektryczny, światłowód, rura itd.), czy ma charakter zdalny (wi-fi, bluetooth itd.). Dlatego też w polszczyźnie ogólnej sformułowanie komputer podłączony do internetu jest bliskoznacznikiem wyrażenia komputer połączony z internetem. W języku technicznym (informatycznym) nie musi tak jednak być.

Adam Wolański