podobno

Czy wyrażenie „podobno że” jest poprawne? Przykład zdania:

„Podobno, że w Lidlu sprzedają karpie po 20 zł za kilogram”.

Wyraz podobno to modulant, który komunikuje, że mówiący dystansuje się od wyrażanego sądu, nie jest pewien co do jego prawdziwości. Wyraz ten nie może samodzielnie tworzyć zdania nadrzędnego w wypowiedzeniu złożonym podrzędnie. Podobno modyfikuje zasadniczo treść sądu wyrażanego w formie wypowiedzenia czasownikowego, por.

Podobno powiedział, że lewica proponuje tylko narkotyki, picie, palenie i seks.

Trump podobno zapytał, czy może liczyć na lojalność Comeya.

Podobno stwierdził, że Wish niedługo będzie wart co najmniej 100 mld dolarów.

W przytoczonym w pytaniu wypowiedzeniu złożonym podrzędnie mamy do czynienia z elipsą elementu czasownikowego, który jest modyfikowany przez omawiany tu wyraz, por.

Podobno [jest tak], że w Lidlu sprzedają karpie po 20 zł za kilogram.

Tego rodzaju eliptyczne konstrukcje mają charakter pozanormatywny, lecz dość często można je spotkać w żywej mowie, por. następującą wymianę dialogową:

– On tam na tym osiedlu mieszka w Natolinie mieszka podobno. Tadeusz ma na imię. Ale nie wiem, jak ma na nazwisko.

– Tadeusz?

– Pan Tadeusz.

– Na osiedlu w Natolinie?

– Podobno, że tam gdzieś mieszka, domek ma.

Adam Wolański