podobnoż

W rejonie, z którego pochodzę (północno-wschodnia Polska), używa się często słowa podobnoż zamiast podobno. Czy jet to poprawne? Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem
Krzysztof Bukowski
W słownikach wyrazu tego nie znalazłem, a skoro słowniki poprawnej polszczyzny kwalifikują nawet podobnież jako błąd, prawdopodobnie podobnoż oceniłyby tak samo. Słowo to nie jest źle zbudowane (emfatyczne , po spółgloskach -że, można doklejać do różnych wyrazów), jednak jego ograniczony zakres użycia wyłącza je poza obszar polszczyzny standardowej. W Narodowym Korpusie Języka Polskiego podobnoż ma kilkadziesiąt użyć, wszystkie w tekstach internetowych. Nie sprawdzałem, co o nim mówi kartoteka gwar polskich, zgromadzona w Instytucie Języka Polskiego PAN w Krakowie, ale przypuszczam, że słowo to ma raczej charakter potoczny niż regionalny.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski