pojęcie i termin

Szanowni Państwo!
Moje pytanie dotyczy rzeczownika pojęcie w zanczeniu 'termin'. Coraz częściej spotykam się z zapisem typu: „Pojęcie «osmoza» jest istotne dla…” zamiast „Pojęcie osmozy jest istotne dla…”. Czy oba zapisy są poprawne?
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam –
Anna
Pojęcie wymaga dopełniacza, termin może się łączyć z mianownikiem niezależnie od tego, w jakim przypadku sam występuje. Dlatego pojęcie osmozy, ale termin „osmoza”. W praktyce wydawniczej w ostatnim przykładzie zastosowano by najprawdopodobniej kursywę zamiast cudzysłowu, słowo termin zaś byłoby wydrukowane antykwą.
Mylenie pojęcia z terminem może być skutkiem zbyt pospiesznego tłumaczenia z języków obcych. Po angielsku można napisać np. the notion 'democracy', co w złym przekładzie zmienia się w pojęcie „demokracja”. Poprawnie byłoby termin „demokracja”.
Mirosław Bańko, PWN