pół martwy, pół żywy

Jaka powinna być poprawna pisownia wyrażenia: pół mechaniczne, pół biologiczne stwory? Razem, osobno, z łącznikiem? W słowniku znalazłam tylko pół Niemiec, pół Polak. Czy ta zasada dotyczy tylko nacji, czy ma, że się tak wyrażę, większy zakres? Półbóg, ale pół bóg, pół człowiek; półkozioł, ale pół wilk, pół kozioł itd?
Dziękuję i pozdrawiam.
Anna
Przywołana zasada nie dotyczy tylko nazw narodowości, ma szerszy zakres, obejmuje nawet przymiotniki, zob. tytuł tej porady. Samo półmartwy i samo półżywy zapisalibyśmy oczywiście łącznie. Wszystkie przykłady w Pani pytaniu mają poprawny zapis.
W związku z przywołaną zasadą ułożyłem kiedyś zagadkę: „Co to za wyrazy, które pisze się razem, gdy występują odzielnie, i które pisze się odzielnie, gdy występują razem?”. Zagadka nie ma jednej odpowiedzi, odpowiedzią może być każdy przykład wymieniony w pytaniu, np. półwilk i półkozioł (razem, bo oddzielnie), ale pół wilk, pół kozioł (odzielnie, bo razem).
Mirosław Bańko, PWN