pół szklanki wody

Coś rozpuszczamy lub zalewamy szklanką wody. A jeżeli płynu ma być o połowę mniej, to czy piszemy np.: „Krople rozpuścić w pół szklanki wody”, „Groszek blanszować w pół szklanki wody"?
Serdecznie pozdrawiam. Jak dobrze, że jesteście!
Podajemy przykłady połączeń z wyrazami wymagającymi różnych przypadków gramatycznych:
Minęło (kto? co?) pół godziny.
Zabrakło (kogo? czego?) pół metra sznurka.
Za (kogo? co?) pół minuty będzie po wszystkim.
Przed (kim? czym?) pół rokiem byłem w Australii.
Po (kim? czym?) pół godzinie wezwano ich do samolotu.

Przez analogię do ostatniego przykładu można by chcieć napisać w pół szklance wody. Ale w praktyce mówi się raczej w pół szklanki wody i taką formę my też zalecamy.
Mirosław Bańko