połączenie

W języku informatycznym używa się często sformułowania połączenie do…, np. połączenie do portu, połączenie do interfejsu, połączenie do innego komputera. Czy dopuszczamy takie żargonowe sformułowanie? Dla mnie połączenie z portem brzmi dziwnie – rzeczywiście mówi sie do portu.
Przede wszystkim jestem zaskoczony stwierdzeniem, że mówi się do portu i że sformułowanie połączenie do jest częste – może tylko w jakimś konkretnym środowisku?
Akceptowalność tego sformułowania zależy moim zdaniem od stopnia abstrakcyjności jego znaczenia w konkretnym użyciu. Kabel może być do komputera tylko podłaczony, drukarka może być połączona z odpowiednim portem komputera lub routera, ale program sieciowy może ewentualnie ustanowić połączenie do portu SMTP protokołu TCP/IP. Osobiście bym jednak takich sformułowań unikał.
Janusz Bień, prof., Uniwersytet Warszawski