policjanty

Jak w bierniku zachowuje się forma deprecjatywna (te policjanty) w odmianie? Pyta się o te policjanty czy jednak o tych policjantów? W piosence Danuta Rinn pytała o herosy czy o herosów? „Gdzie ci mężczyźni (…) orły, sokoły, herosy?”.
Deprecjatywność przejawia się tylko w mianowniku i wołaczu liczby mnogiej. Owszem, gdzie są te policjanty (mianownik)? Ale popatrzmy na policjantów (biernik), nie na policjanty.
Mirosław Bańko, PWN