polonistyka czy filologia polska

Witam! Mam pytanie odnośnie dwóch określeń: polonistyka i filologia polska, czy tych zwrotów można używac zamiennie, czy są różne? Spotkałam się z różnym ich stosowaniem, gdyz np. na UJ jest Wydział Polonistyki, a na innych uczelniach Wydziały Filologii Polskiej. Na czym polega różnica, jeśli taka w ogóle jest?
Polonistyka to inaczej filologia polska, tak jak germanistyka to filologia niemiecka, a bohemistyka – filologia czeska. Różnica w nazewnictwie jednostek uczelnianych może wynikać z lokalnych tradycji.
Mirosław Bańko, PWN