polszczyzna elektroniczna

Szanowni Państwo!

Czy ktoś już pisał o języku, którego używa się na forum lub czacie, który powstaje jako mówiony, a realizuje się jako pisany? Czy można mówić o nowej odmianie, w której dyskomfort wynikający z braku właściwej intonacji, zastępuje się tzw. uśmieszkami?

Pozdrawiam serdecznie.

O tym między innymi zagadnieniu piszę w pracy Komunikacja językowa w Internecie, która w wersji książkowej powinna się ukazać za kilka miesięcy. Tam podaję też obszerną bibliografię (wersja internetowa pod adresem http://uranos.cto.us.edu.pl/~grzenia/kjwi-bibliografia.html).

Mówienie o nowej odmianie językowej jest przedwczesne, choć we wspomnianej pracy twierdzę, iż należy przewidywać uformowanie się języka elektronicznego, który będzie odmienny od mówionego i pisanego. Na razie jednak powinniśmy poczekać.

Tak zwane uśmieszki albo buźki, czyli emotikony (ang. smileys), a więc kombinacje znaków służące wyrażeniu różnych treści (np. :-( to znak wyrażający smutek, zaniepokojenie, rozczarowanie) mogą sugerować intonację, lecz zwykle określają, jaki jest stan emocjonalny mówiącego, a jeszcze częściej mówią o stosunku mówiącego do treści wypowiedzi.

Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski