południowy Koreańczyk?

Czy można powiedzieć: południowy Koreańczyk lub północny Koreańczyk, czy poprawna jest jedynie forma opisowa: Koreańczyk z Korei Południowej lub Koreańczyk z KRLD?
Można też powiedzieć: mieszkaniec Korei Południowej. Natomiast południowy Koreańczyk, podobnie jak np. południowy Europejczyk lub północny Amerykanin – to formy, których nie zalecamy. Ponieważ o mieszkańcach Europy mówi się w Polsce dość często, rozpowszechniły się wyrazy: Środkowoeuropejczyk, Południowoeuropejczyk i Północno-europejczyk. Według tego samego wzoru można utworzyć słowo Południowokoreańczyk, ale nie jest ono ogólnie znane.
Mirosław Bańko