ponad i ponad-

Czy wyraz ponaddwuipółmiesięczny (np. „Wróciła z ponaddwuipółmiesięcznej podróży") należy napisać razem? Tak wynika z moich poszukiwań słownikowych, choć słowo wygląda dość dziwnie. A jeśli pisze się je rozdzielnie, bardzo proszę o odpowiedź, dlaczego.
Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Sobieraj
Powinniśmy najpierw ustalić, co jest przyczyną Pani niepokoju. Czy pisownia ponadmiesięczny i dwuipółmiesięczny też budzi Pani wątpliwości? Jeśli nie, to nie powinna się Pani też wahać przed napisaniem ponaddwuipółmiesięczny.
Jednak pisownia rozdzielna – ponad dwuipółmiesięczny – też nie jest błędem. Usprawidliwia ją analogia do przykładów takich, jak ponad roczny, ponad dwuletni, a także przeszło roczny, przeszło dwuletni. Gramatyk mógłby tu powiedzieć, że ponad raz jest przedrostkiem, a innym razem przyimkiem lub partykułą łączącą się z określeniami miary.
Mirosław Bańko