ponadroczny

Po ponadrocznej przerwie…, ponadstuletnie drzewo itp. Ponadroczny ma pisownię łączną czy rozdzielną? Pozdrawiam i dziękuję – Marta
Hasła ponadroczny i ponadtysiącletni można znaleźć w nowszych słownikach ortograficznych PWN, z odesłaniem do reguły, która mówi o łącznej pisowni przedrostków z wyrazami pospolitymi. W większości codziennych sytuacji takie rozstrzygnięcie wystarczy.
Oprocz przedrostka ponad- jest także partykuła ponad, o znaczeniu takim jak przeszło, np. spóźnić się ponad godzinę, ponad 100-letnie drzewo. Dlatego, moim zdaniem, może być ponadstuletni i ponad stuletni – oba zapisy uważam za uzasadnione. Podobnie po ponadrocznej przerwie i po ponad rocznej przerwie (czyli po przeszło rocznej przerwie).
Mirosław Bańko, PWN