popodglądać – to nic złego!

popodglądać – to nic złego!
25.10.2002
25.10.2002
Szanowni Państwo,
Jeśli mogę popodbijać, popodcinać, popoddawać, popodginać, popodkreślać, popodnosić itd., to dlaczego nie mogę popodglądać? Nie znalazłem tego słowa w najnowszym słowniku ortograficznym i poprawnej polszczyzny oraz w słowniku języka polskiego.
Drugie kontrowersyjne słowo, to BONAQA. Pomimo iż jest to nazwa produktu, uważam że wyraz BONAQA powinien być pisany BONAQUA, czyli woda Bony (BONA + AQUA). Czy mam rację?
Pozdrawiam –
Janusz Gramse
Szanowny Panie Januszu,
Może Pan popodglądać coś lub kogoś, tak samo jak popodnosić lub popodkreślać. Czasowniki z przedrostkowym po- tworzone są prawie bez ograniczeń. W słownikach nie starczyłoby na nie miejsca, dlatego nie wszystkie są notowane.
Jeśli chodzi o wodę, to dotąd myślałem, że jej nazwa brzmi Bonaqua – nie od imienia królowej Bony, ale od łacińskiego przymiotnika bonus 'dobry', w rodzaju żeńskim bona, i od rzeczownika aqua 'woda'. Całość znaczy więc nie 'woda Bony', lecz po prostu 'dobra woda'. Jeśli jej nazwa rzeczywiście pisze się Bonaqa, jak Pan podaje, czyli bez literki u, to można się zastanawiać, po co jej producent wybrał taką formę. Może po to, aby była krótsza? A może po to, aby przykuwała uwagę?
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego