porównania poetyckie

Zwracam się z uprzejmą prośbą o odpowiedź na pytanie, czy w porównaniu poetyckim, oprócz najczęściej spotykanych jak, jakoby, na kształt, niby, niczym – wystąpił kiedykolwiek jako wyraz porównawczy na wzór.
Proszę o odpowiedź.
Chciałem podać efektowny przykład i zacytować porównanie z operatorem na wzór z tekstu Pana Tadeusza, ale okazało się, że ta „historia szlachecka (…) we dwunastu księgach wierszem” – choć w porównania obfituje – nie zawiera takiego, jakie Panią interesuje. Proszę jednak nie ustawać w poszukiwaniach, na pewno istnieją utwory poetyckie zawierające porównanie typu na wzór.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski