pory dnia

Witam,
chciałabym zapytać, jak się poprawnie mówi:
- 1 nad ranem?
- 1 w nocy?
- 1 rano?
Późne popołudnie i wieczór jakie obejmują godziny?
Dziekuję.
Rozumiem, że ma Pani na myśli pierwszą pełną godzinę po północy. Zwykło się o niej mówić pierwsza w nocy, nie pierwsza nad ranem (do rana jeszcze daleko!) ani tym bardziej pierwsza rano. Późne popołudnie zaczyna się pewnie nie wcześniej niż cztery godziny po południu, czyli około godziny 16.00, i trwa może do 18.00, może dłużej, aż w końcu przechodzi w wieczór.
Trudno odpowiedzieć precyzyjnie na Pani pytanie, gdyż podział doby zależy nie tylko od wschodu i zachodu słońca, różnego w różnych porach roku, ale też od rozkładu dnia, różnego u różnych osób. Dla ludzi, którzy kładą się spać o 22.00, to już noc; dla tych, którzy dopiero zabierają się do pracy (np. w nocnym klubie), ta pora to może dopiero wieczór.
Mirosław Bańko, PWN