posiadać czy mieć

Dzień dobry. Mam problem z opisem osoby... Czy poprawne pozostają sformułowania:

1. Ona posiada czternaście lat.

2. On posiada niebieskie oczy.

3. Oni posiadają pozytywne cechy.

Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

Pozdrawiam serdecznie

Czasowniki mieć i posiadać nie są całkowitymi synonimami. Posiadać oznacza ‘być właścicielem czegoś o dużej wartości materialnej’. Definicja ta sprawia, że łączliwość leksykalna tego czasownika jest ograniczona. Przedmiotem posiadania NIE MOGĄ BYĆ ludzie ani zwierzęta (np. *posiadać żonę, męża, dziecko, kota, psa), rzeczy o stosunkowo niskiej wartości (np. *posiadać klucz, piłkę, płytę), abstrakty (np. *posiadać cechę, siłę, wartość) itp. Oczywiście, w uzusie można spotkać tego rodzaju konstrukcje leksykalne, lecz są one niezwykle silnie nacechowane oficjalnością. Dużo lepiej mówić i pisać, że ktoś MA czternaście lat, niebieskie oczy i pozytywne cechy.

Adam Wolański