posiąść

Jak powinien brzmieć rzeczownik utworzony od czasownika posiąść? W trakcie rozmowy z koleżanką chciałem zażartować, że – przekazując sens – zdobycie jej byłoby wartością bezdyskusyjną. Ale zdanie „Wartość posiąścia ciebie…” nie przeszło mi przez usta. To „posiąście” jakoś zgrzyta, a nie udało mi się znaleźć tego rzeczownika w żadnym z dostępnych słowników.
Dobrze, że nie chciał Pan na serio „posiąść” koleżanki w trakcie rozmowy, nawet jeśli było to dla Pana „wartością bezdyskusyjną”. Przechodząc do meritum: od czasownika posiąść nie tworzy się rzeczownika, więc trzeba sięgnąć w zamian po słowo zdobycie. Podobnie defektywnych czasowników jest więcej, np. iść, musieć, woleć.
Mirosław Bańko