posmarować rogala

Dzień dobry!
Które z tych zdań są poprawne:
1. Posmarowała masłem czerstwego rogala / czerstwy rogal.
2. Wyjął z kieszeni mandarynkowego samsunga / mandarynkowy samsung.
3. Siorbała kolejnego red bulla / kolejny red bull.

Ja bym wybrała wersje z biernikiem, z którym łączą się te czasowniki, ale chyba w języku mówionym częściej wybierany jest dopełniacz.
Wszystkie formy, które połączyła Pani w pary, to bierniki, tyle że niektóre synkretyczne z dopełniaczem (bo męskożywotne), a inne z mianownikiem (bo nieżywotne). W potocznej polszczyźnie rzeczywiście zaznacza się tendencja do „animizacji” wielu obiektów, które nie należą do istot żywych. W ocenie podanych par się różnimy: ja wybrałbym formy podane na pierwszym miejscu.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski