post-

Szanowni Państwo,
często używa się przymiotnika postapokaliptyczny na określenie czegoś, co dotyczy zdarzeń, zjawisk lub rzeczy mających miejsce po globalnej katastrofie. Ale kilkakrotnie spotkałem się również z rzeczownikiem postapokalipsa. Czy użycie tego wyrazu jest w języku polskim uprawnione? Jeżeli tak, co miałby on oznaczać?
Łączę pozdrowienia
Adam H.
Cząstka post- może się łączyć z rzeczownikami, por. postawangardyzm, postfeminizm, postimpresjonizm, postkolonializm, postkomunista, postkubista i inne hasła w słowniku ortograficznym PWN. Znaczenie postapokalipsy musi pozostawać w związku z przymiotnikiem postapokaliptyczny, a także z ww. rzeczownikami. Może definicja z Innego słownika języka polskiego PWN Panu pomoże: „post- tworzy nazwy i określenia osób, rzeczy i zjawisk, które występują później od czegoś lub są późniejszą formą czegoś”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski