postać

Dzień dobry,

czy poprane jest wypowiadanie się o osobach, używając określenia postać. Np. „(...) wyjątkowej wystawie poświęconej życiu i działalności tej wybitnej postaci” lub „wybitnej postaci polskiej ekonomi”. Czy zwrot „postaci” powinien być używany tylko w stosunku do postaci fikcyjnej, stworzonej w literaturze?

Rzeczownik postać nie oznacza tylko ‘bohatera utworu literackiego, teatralnego lub filmowego’. Wyraz ten może być również odnoszony do każdego ‘człowieka jako jednostki o określonej osobowości’ (np. ciekawa, znana postać; postać historyczna; wybitne postacie epoki), por.

  • Cokolwiek by mówić, to wielki polski bohater, potężna postać polskiej historii dwudziestego wieku.
  • Maksymilian Robespierre to jedna z tych postaci historycznych, które wzbudzają sporo kontrowersji.
Adam Wolański