postępy

Czy w zdaniu „Pomimo uzyskanych tam postępów Obama pozostaje niewzruszony – Irak jest dla niego przeszkodą, którą trzeba usunąć” poprawnie użyto wyrażenia uzyskane postępy? Czy raczej uzyskujemy rezultat, wynik, natomiast postępy można osiągnąć, czynić etc.?
Dziękuję za odpowiedź.
Postępy się raczej czyni, robi lub osiąga. W aspekcie dokonanym można uczynić lub poczynić postępy, można je zrobić, a także osiągnąć. O uzyskiwaniu postępów czytamy rzadziej, połaczenie takie wydaje mi się mało fortunne. W cytowanym zdaniu słowo uzyskanych zamieniłbym na poczynionych lub osiagniętych.
Mirosław Bańko, PWN