poszłem?

Mam pytanie dotyczące odmiany słowa pójść. Z form poszłem i poszedłem absolutnie niepoprawną jest dla mnie pierwsza. Znajomy przekonywał mnie jednak, że została niedawno zaakceptowana ze względu na częste użycie. Czy to prawda?
Nic mi o tym nie wiadomo. Poszłem jest rzeczywiście dość częste w mówionej polszczyźnie, ale równie częste jest przekonanie, że forma ta jest błędem. Podobnie ma się rzecz ze słowem kontrol: niektórzy mówią „Kontrol przyszła”, a inni śmieją się z nich w duchu (a może i na głos), bo wiedzą, że powinno być „Odbyła się kontrola”.
Mirosław Bańko, PWN