potoczne w cudzysłowie?

Witam:))
Czy nazwy potoczne, jak np. Zoolog – określenie Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, zapisujemy w cudzysłowie? Na przykład „W piątek byliśmy w «Zoologu».
Karola
Możemy użyć cudzysłowu, aby zaznaczyć, że słowo jest użyte doraźnie, że z jakichś powodów nie pasuje do tekstu i że zdajemy sobie z tego sprawę. Ogólna dyrektywa, aby słowa potoczne ujmować w cudzysłów, byłaby jednak chybiona. Jeśli zachodzi obawa, że słowo bez cudzysłowu mogłoby zostać niewłaściwie odebrane i rzucić na nas cień podejrzenia o niekompetencję, cudzysłów może być swego rodzaju alibi. Nie należy go jednak nadużywać.
Osobna sprawa, czy zoolog w znaczeniu 'ogród zoologiczny' pisać wielką literą. Z pytania nie wynika, aby była to nazwa własna, więc nawet jeśli akurat odnosi się do konkretnego ogrodu zoologicznego w Poznaniu, to piszmy ją małą literą (przy innej okazji może być przecież odniesiona do ogrodu w innym mieście). Warto dodać zresztą, że np. Uniwersalny słownik języka polskiego PWN opisuje to słowo jako nazwę pospolitą i zapisuje je małą literą.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski