poza tym

Pamiętam, że kiedyś, bardzo dawno temu, uczyłem się, że pisze się po za tym, po za domem, moja polonistka wyraźnie mówiła, że nie można pisać poza tym, poza domem, bo to nie ma sensu (poza jest rzeczownikiem). Przejrzałem kilka nowych słowników i wszędzie jest napisane poza tym, poza domem. Proszę napisać (jeśli to możliwe), jaka jest prawidłowa forma.
Z góry serdecznie dziękuję.
To musiało rzeczywiście być dawno temu i pewnie dlatego czas zatarł w pamięci słowa nauczycielki. Aż trudno uwierzyć, aby mogła ona z takim przekonaniem wdrażać uczniów do błędnej pisowni. Rzeczownik poza jest pochodzenia obcego (niemieckiego lub francuskiego), przyimek poza to wynik połączenia rodzimych cząstek po i na według obcego wzoru („rutenizm to świeży, szerzący się gwałtownie w XIX–XX ze Lwowa” – A. Bańkowski, Etymologiczny słownik języka polskiego, hasło po- 4).
W tekstach internetowych i innych nie podlegających korekcie można się spotkać nie tylko z błędną pisownią po za tym, ale też z równie błędną pozatym (zapewne na wzór słowa ponadto).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski