poznać – rozpoznać

Dzień dobry,
zwracam się do Państwa z zapytaniem. Czy jak dwóch kolegów spotyka się po latach i jeden mówi do drugiego: „Czy mnie poznajesz?” – nie popełnia błędu? Nie powinno być zastosowane słowo rozpoznajesz? Czy oba te słowa mają to samo znaczenie?
Pozdrawiam
Pragnę Pana zapewnić, że w przytoczonym przykładzie nie ma żadnego błędu. Poznawać i rozpoznawać w ogólności nie mają tego samego znaczenia, np. czym innym jest poznać szpiega (na wakacjach), a czym innym rozpoznać szpiega (którego się wcześniej widziało). W przykładzie, który Pan podał, rozpoznać jest akceptowalne, ale poznać brzmi naturalniej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski