pozycja zaimka względnego który

Dzień dobry,
często spotykam się z takimi konstrukcjami: „Mówi do Diany, w której salonie właśnie przestawiła meble”. Czy nie powinno być: „Mówi do Diany, w salonie której właśnie przestawiła meble”?
Dziękuję.
Zaimek względny który umieszczamy z zasady tuż po rzeczowniku, tak więc tylko pierwsze z dwóch zdań przytoczonych w pytaniu jest poprawne. Jak widać, przed zaimkiem znalazł się przyimek i to jest właściwie jedyny seryjny wyjątek od zasady, którą sformułowałem wyżej.
Kłopot sprawiają niektóre wyrażenia przyimkowe podlegające leksykalizacji, np. przy pomocy. Zgodnie z regułą powinniśmy napisać np. „Mówi do Diany, przy której pomocy właśnie przestawiła meble”, ale silne zespolenie członów wyrażenia przyimkowego sprawia, że mamy ochotę napisać: „Mówi do Diany, przy pomocy której właśnie przestawiła meble”. Uważam, że w tego rodzaju konstrukcjach należy aprobować oba warianty szyku.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski