pożyczalski

Czy funkcjonuje w polszczyźnie wyraz pożyczalski (pożyczalska) na określenie osoby, którą taka wada cechuje; analogiczny do spóźnialskiego, który się spóźnia? Wyraz Pożyczalski jest określeniem bohaterów literackich z książek Mary Norton (pisany wielką literą), ale to jednak inne znaczenie, bliższe skrzatowi domowemu. Tymczasem w słownikach spóźnialski jest, a pospolitego (w sensie gramatycznym) pożyczalskiego – takiego, który często pożycza – nie ma.
Pożyczalski to typowa formacja potencjalna – wyraz, który możemy utworzyć i który najprawdopodobniej zostanie zrozumiany zgodnie z naszą intencją, ale który w szerszym obiegu nie funkcjonuje.
Mirosław Bańko, PWN