prachwost

Jest przysłowie: „Dla prachwosta nie ma posta”. Co to / kto to jest prachwost?
Nie zetknąłem się z tym przysłowiem, nie spotkałem też do tej pory słowa prachwost. Chwost to po rosyjsku, a takze w regionalnej staropolszczyźnie, ogon, ale oczywiście z możliwymi (zwłaszcza w przysłowiu) różnymi mniej lub bardziej metaforycznymi odniesieniami. Pra- na pewno odnosi się do starości. Gdybym miał zgadywać, podejrzewałbym niestety pewna obsceniczność przysłowia, które mogłoby np. wskazywać na erotyczną niepowściągliwość starców. Ale rzetelnie mówiąc, doprawdy nie wiem.
Pozdrawiam -
Jerzy Bralczyk, Uniwersytet Warszawski