pracodawca czy etatodawca?

Chodzi mi o wyrażenia: pracodawca oraz dawać pracę. Uważam, że znaczenie tych wyrażeń jest nieprawidłowe. Pracę daje ten, który pracuje, tak ja krwiodawca daje swoją krew, a ofiarodawca ofiarę. My zaś nazywamy tak tych, którzy naszą pracę biorą, dając na za to część wypracowanych przez nas pieniędzy. Powinno ich nazywać się, moim zdaniem, etatodawcą lub zatrudnieniodawcą.
Z poważaniem
Andrzej
Odpowiedź zależy od tego, co rozumiemy przez pracę. Pracodawca daje pracę jako możliwość zatrudnienia, a przy tym źródło utrzymania. Wiele osób szuka takiej pracy, niektórzy porzucają pracę lub zmieniają ją. Po urlopie lub okresie zwolnienia wracamy do pracy. Jako zatrudnieni u naszego pracodawcy jesteśmy pracobiorcą.
Równocześnie jednak jesteśmy wykonawcami pracy, świadczonej dla kogoś, kto jej potrzebuje. Marks i jego następcy pisali w związku z tym, że robotnik sprzedaje swoją pracę, a kapitalista kupuje ją. Przyjmując ten punkt widzenia, można by pracownika nazywać pracodawcą, a firmę, która go zatrudnia, pracobiorcą. Sądzę jednak, że to nie pomogłoby nam we wzajemnym zrozumieniu, a tylko stało się przyczyną zamętu.
Jakkolwiek używać słowa pracodawca, widzimy, że dawanie pracy nie jest czynnością bezinteresowną. Pod tym względem pracodawcy istotnie różnią się od honorowych krwiodawców i ofiarodawców.
Mirosław Bańko, PWN