prapremiera i premiera

Szanowni Państwo, chciałbym zapytać o różnicę między słowami premiera i prapremiera. Słownik języka polskiego nie daje mi odpowiedzi na to pytanie, bo oba te słowa oznaczają pierwsze publiczne pokazanie utworu, filmu. Jaka jest zatem różnica między nimi? Z uszanowaniem stały czytelnik

Prapremiera to określenie, które odnosimy do pierwszego w historii publicznego pokazu filmu, wystawienia sztuki teatralnej lub opery albo wykonania utworu muzycznego. Prapremiera danego dzieła jest tylko jedna. Premiera natomiast to pierwsze przedstawienie utworu dramatycznego, operowego itp. w danej inscenizacji, w danym teatrze. Przykładowo: prapremiera Wesela, dramatu autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, obyła się 16 marca 1901 r. w Teatrze Miejskim w Krakowie w reżyserii Adolfa Walewskiego. W późniejszym okresie różne teatry przygotowywały własne inscenizacje, które miały kolejno swoje premiery. Podobnie jest z filmem, którego uroczysta prapremiera odbywa się w określonym miejscu i czasie (np. na festiwalu filmowym), by następnie film ten miał swoje premierowe pokazy w poszczególnych krajach, a w dalszej kolejności premierowe emisje w telewizjach płatnych i ogólnodostępnych.

Adam Wolański