prawo – czegoś czy do czegoś?

Kiedy używamy wyrażenia prawo czegoś, a kiedy prawo do czegoś?
Wątpliwość dotyczy połączeń z nazwami stanów i czynności, ale niestety nie sposób jej ogólnie rozstrzygnąć, gdyż wybór konstrukcji zależy od konkretnej nazwy. Mówimy na przykład prawo pobytu raczej niż prawo do pobytu, ale prawo do opieki nad dzieckiem raczej niż prawo opieki nad dzieckiem.
Z rzeczownikami oznaczającymi coś, co się komuś należy, używa się konstrukcji przyimkowej, np. prawo do zasiłku. Podobnie z rzeczownikami typu film lub książka w zdaniach typu: „Producent kupił prawa do sfilmowania powieści”.
Mirosław Bańko