precedensowy = bezprecedensowy?

 
precedensowy = bezprecedensowy?
26.06.2009
Szanowni Państwo!
Proszę o wyjaśnienie różnicy między słowami bezprecedensowy i precedensowy – o ile taka istnieje. Czy jakieś wyjątkowe wydarzenie jest bezprecedensowe, bo nie ma podobnego precedensu, czy precedensowe, bo skoro innego precedensu nie ma, to ono samo taki tworzy? Czy obu tych wyrazów można używać w dokładnie takich samych sytuacjach i kontekście?
W znaczeniu ogólnym, gdy mówimy o bezprecedensowych decyzjach, sytuacjach lub wydarzeniach, równie dobrze możemy określić je jako precedensowe. Ten pierwszy przymiotnik jest jednak używany dużo częściej i brzmi dobitniej.
Gdy natomiast mówimy o precedensowych wyrokach (sądu), precedensowych sprawach (karnych), precedensowych procesach, pozwach, prawie precedensowym itp., to nie możemy w zamian użyć drugiego przymiotnika.
Znaczenie słów precedensowy i bezprecedensowy jest podobne (choć może to się wydawać paradoksalne), ale zakresy ich użycia się różnią.
Mirosław Bańko, PWN
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!