prehistoria

Szanowni Państwo,

dlaczego mówimy prehistoria, a nie prahistoria skoro wszędzie indziej stosujemy pra-, np. pradziadek, prababcia, pradziadowie, pradzieje, prasłowianie, prasłowiański, praindoeuropejski itp. Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

Przedrostek pre- występuje w wyrazach obcych lub tworzonych od podstaw obcych. Nadaje tym wyrazom znaczenie ‘przed, najpierw, początkowy, wcześniejszy itp.’, por. np. preadaptacja, predeterminizm, prejotacja, prekolumbijski, preromantyczny. Wyraz historia został zapożyczony do języka polskiego z łaciny (łac. historia), a pochodzi z greki (gr. ἱστορία, trb. historiā), dlatego ma przedrostek pre-. Prefiks pra- to początkowy składnik polskich wyrazów złożonych, np. pradziad, prasłowiański.

Adam Wolański