prezent dla kogoś

Dzień dobry,
proszę powiedzieć, czy użycie przyimka dla w zdaniach typu: „Mam prezent dla Agnieszki” jest poprawne. Wg mnie informację, którą chciał podzielić się mój rozmówca, powinien przekazać w zdaniu: „Kupiłem / zrobiłem prezent Agnieszcze”, „Dam prezent Agnieszce”. W jakich sytuacjach możemy mówić o poprawnym bądź błędnym zastosowaniu tego przyimka? Zależy mi, by podali Państwo odpowiedź z przykładami.
z poważaniem
W
W prezencie dla Agnieszki nie ma nic złego. Możemy kupić prezent Agnieszce lub dla Agnieszki, a następnie dać go Agnieszce (ale już nie dla Agnieszki). Nadużywanie przyimka dla kosztem celownika jest charakterystyczne dla gwar polski północno-wschodniej. „Daj to dla Agnieszki” można usłyszeć tam w znaczeniu 'Daj to Agnieszce'. W polszczyźnie ogólnej takie zdanie byłoby błędem, ale „Mam prezent dla Agnieszki” jest poprawne.
Mirosław Bańko, PWN