prezydencka para

Szanowni Państwo,
Uprzejmie proszę o poradę na temat formy tytułowania małżeństwa Kwaśniewskich. Tytułując bowiem Pana Prezydenta, używa się formy grzecznościowej: Jego Ekscelencja Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP. Jaki zaś będzie tytuł grzecznościowy Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich?
Z góry dziękuję.
Magdalena Gajko
W kontakcie korespondencyjnym z polską parą prezydencką należy używać formy Szanowny Pan Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski wraz z Małżonką lub formy bardziej uniżonej – Wielce Szanowny Pan Prezydent…. Forma Jego Ekscelencja… stosowana jest jedynie przez przedstawicieli obcych państw.
W kontakcie bezpośrednim, na przykład rozpoczynając wystąpienie, zwrócimy się do obojga małżonków za pomocą formy Szanowni Państwo lub Wielce Szanowni Państwo.
Dodajmy, że do żony prezydenta powiemy tylko Szanowna Pani lub Wielce Szanowna Pani, nigdy: Pani Prezydentowo.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski